Visa endast rubriker

Blekingarna är bäst på att vaccinera sig

Blekingarna är duktigast i landet på att vaccinera sig mot svininfluensan.
Hittills har 70 procent av invånarna skaffat sig ett bra skydd mot pandemin.

Enligt de siffror som nu rapporteras från Socialstyrelsen, är det i Blekinge som invånarna har tagit influensahotet på så stort allvar att hela 70 procent har låtit vaccinera sig.
Smittskyddsläkaren i Blekinge, Rickard Eitrem, är mer än nöjd.
– Det är alltid kul att ligga i toppen. Det talar för at vi har haft en effektiv vaccinationsorganisation och en lika effektiv återrapportering.
Det är dock inte alla landsting som har lämnat in sin rapportering ännu. Detta ska vara gjort senast den 31 mars och först då går det att avgöra om något annat län har högre vaccinationsantal.
Fortfarande sker ett par hundra nyvaccineringar varje vecka i Blekinge.
Rickard Eitrem poängterar hur viktigt det är att låta vaccinera sig före utlandsresor.
– Samtidigt som man tar sitt resevaccin går det bra att också ta influensavaccinet, säger och hänvisar till landstingets egen hemsida, www.ltblekinge.se, där det finns information om vart man kan vända sig för vaccinering.