Ons, 2009-05-27 03:00
I går lade Karlskrona kommun de första officiella varslen.
50 personer som jobbar inom förskolan, grundskolan och gymnasiet riskerar att bli av med jobbet.
Sedan en tid har det varit känt att både barn- och ungdomsförvaltningen samt utbildningsförvaltningen måste säga upp personal för att klara årets budget.
Men det var först i går som kommunen gjorde den officiella anmälan om varsel till arbetsförmedlingen.
Barn- och ungdomsförvaltningen varslar 43 personer, de flesta barnskötare.
– Det handlar om personal inom barnomsorgen, lärare och en kurator, säger förvaltningschefen Bodil Karsvall.
Göran Palmér, chef för gymnasieskolorna, lade förra veckan fram ett sparförslag där totalt 6 anställda försvinner. Det rör sig om 1,5 sjukskötersketjänster, 2 tjänster på studievägledningen och 1,75 bibliotekarietjänster på Törnströmskas skolbibliotek.
Enligt ett pressmeddelande från kommunen är det ännu inte klart vilka personer som berörs av varslen.
Den saken kommer att avgöras vid förhandlingar på respektive förvaltning.
– Vi kommer att jobba med det här en bit in på hösten och jag tror att vi kan klara det utan att säga upp alla som blivit varslade genom att folk går i pension och byter jobb av andra skäl, säger Bodil Karsvall.
Eva Strömqvist är vikarierande ombudsman i Kommunal Blekinge.
Hon tycker att de nu lagda varslen slår tillbaka mot hela verksamheten.
–Personalen behövs i allra högsta grad. Vi tycker att det här är oerhört tråkigt.
Eftersom vikarieintaget redan nu har minskat har också verksamheten inom både skola och barnomsorg fått en högre belastning, anser hon.
Att kvaliteten försämras är Kommunals vice ordförande, Eva Öhman säker på.
– Vi har inte stängt några förskolor och barnen har inte minskat i antal. Det är barnen som blir lidande när personalen inte hinner med, anser hon.
caroline.lindheimer@blt.se
0455-77101