Fre, 2009-11-27 08:00

Oppositionsråd Alexander Wendt (M) slog på stora trumman för att Blekinge skulle ha en minnesmottagning för demensutredningar.
Han gick ut med sitt krav i en debattartikel i BLT tillsammans med partikollegan Hans Hedvall.
De "glömde" att det redan finns en sådan i Blekinge.
– Jag visste inte det, faktiskt. Det är bara att erkänna, säger Alexander Wendt.
Men han är ändå inte riktigt nöjd med den nivå på mottagningen som finns i Blekinge. Han tycker att det kan göras mer för att kunna diagnostisera en begynnande demens i ett tidigt skede.
Sedan han informerats om att landstinget i Blekinge sedan flera år tillbaka har en minnesmottagning, säger han så här:
–Den är inte komplett. Som jag ser det är den ett embryo till en blivande minnesmottagning. Det saknas viss kompetens och kunskap i den befintliga mottagningen.
Men avdelningschef Mari Söderström på minnesmottagningen är av en helt annan åsikt.
– Vi har hög kompetens. Vi klarar vårdgarantin, har inga väntetider och vi har gjort hundratals demensutredningar.
Inför de nya riktlinjer för en minnesmottagning har också två ur personalen i Blekinge deltagit i den centrala arbetsgruppen som utarbetar dessa riktlinjer.
Det har gått drygt tre veckor sedan oppositionsrådet Alexander Wendt och Hans Hedvall fick klart för sig att de riktade krav om en verksamhet som redan fanns. Hans Hedvall tog direkt kontakt med mottagningen, besökte den och informerade sig om hur den arbetar.
Alexander Wendt har ännu inte hört av sig dit.