Tors, 2010-02-18 07:49

Lions glasögoninsamling är klar, nu är 893 par på väg till nya bärare i Latinamerika och Afrika.
Den traditionsenliga Knutdansen den 13 januari var startskottet för insamlingen och det har varit möjligt att lämna in glasögon under hela januari. När Lars Lindkvist, klubbpresident, och Finn Hansen summerar resultatet, så kan de räkna till 893 insamlade par.
– Det är ett fint resultat, säger Finn Hansen.
Nu är glasögonen nytvättade och packade i skift mellan tidningspapper i fem banankartonger. Nästa anhalt är Ljungsbro där optiker kommer att mäta upp och sortera dem efter styrka och modell. Slutstation är Latinamerika och Afrika.
Organisationen Vision tar emot glasögonen och nu ska de till Peru, Nicaragua, Guatemala, Bolivia och Burkina Faso. Optiker som arbetar i organisationen kommer att resa runt och göra synundersökningar och dela ut glasögon fram till slutet av augusti. Ambitionen är att nå ut till de allra fattigaste.
Lars Lindkvist och Finn Hansen säger att alla möjliga har lämnat in glasögon. Folk slänger inte bort sina begagnade par, det var ju ändå en viss investering att köpa in dem från början.
– Men rent allmänt är givarna lite äldre, det är de som har gamla par liggande i byrålådan, säger Lars Lindkvist.
– Vi har fått in många olika sorter och modeller. På en del ser man att var länge sedan de var moderna. Men det gör ingenting, glasögonen fungerar som de ska och kommer att vara till glädje för sin nya bärare, säger Finn Hansen.
Lars Lindkvist spekulerar i om inte en del dödsbon har varit vänliga nog att lämna in glasögon, han känner till åtminstone ett fall.
Lions har en tradition av att engagera sig för synskadade. Lars Lindkvist säger att de arbetar på olika plan, lokalt, nationellt och internationellt. Glasögoninsamlingen är ett sätt att göra en insats, men det finns också andra hjärtefrågor.
– Vi arbetar envist för att utrota flodblindhet som är ett svårt gissel för fattiga människor i Afrika och Latinamerika. Människorna i de drabbade områdena har trott att det är helt normalt att bli blind. Men nu vet man att blindheten orsakas av en sjukdom som kan förebyggas och behandlas. Vi hjälper, bland annat, med att se till att medicinen som finns når ut till människor.