Tors, 2009-10-08 09:15
60 personer får lämna Ikano Bank i Älmhult. 25 jobb försvinner och 35 kommer att flyttas till kontoret i Lund.
Ikano Bank, tidigare Ikanobanken, har inlett förhandlingar med fackliga företrädare.
– Det är alltid svårt att lägga fram sådana här besked och det kräver stor eftertanke, säger Stefan Nyrinder, chef för Ikano Bank i Sverige.
Genom förändringarna menar banken att organisationen blir tydligare och enklare att jobba inom. Det ska på sikt förbättra möjligheterna till långsiktig och lönsam tillväxt. 25 personer kommer alltså varslas om uppsägning. Bland de 35 jobb som flyttas till Lund finns specialistfunktioner som risk, marknad, projektledning och analys.
– Jag vet att vi med det här skapar mycket oro och osäkerhet för många medarbetare och deras familjer och vi har tillsammans med de fackiga företrädarna tagit fram ett stödpaket för att hjälpa de som sägs upp att komma igång med att hitta ett nytt arbete, säger Stefan Nyrinder.
Älmhult blir även i fortsättningen Ikano Banks säte med över hundra anställda.